Краєзнавчий музей

Путивльський краєзнавчий музей є одним з найстаріших на Сумщині. Нинішнє музейне приміщення – колишній особняк поміщика А. Черепова, зведений у 1914 році в неокласичному стилі, пам’ятка архітектури.

Заснований музей за часів Української національно-демократичної революції, в 1919 році, з метою захисту цінностей та творів мистецтва, що знаходилися в місті, від знищення та пограбування. Ініціатором його створення та першим директором став Петро Максимович Коренєв – художник, учень видатного українського та російського живописця І.Ю. Рєпіна.

За час існування закладу зібрано багату колекцію оригінальних предметів з археології, етнографії, нумізматики, творів образотворчого та прикладного мистецтва, фотографій, документів XVII-XX ст., стародруків XVII-XІX ст., старовинної зброї.

У 1966 році Путивльський краєзнавчий музей став філіалом Сумського краєзнавчого музею, а з 1987 року – Державного історико-культурного заповідника у м. Путивлі.

Нині діюча експозиція висвітлює історію краю від найдавніших часів до 1945 року. Складається з 8-ми розділів:

1. Первісна епоха.
2. Давньоруський період.
3. Край у XIV-XVII ст.ст.
4. Путивльщина у XVIII- I-й пол.XIX ст.
5. Край у ІІ-й пол. ХІХ-на поч.ХХ ст.
6. Путивльський край у 1917-1941 рр.

7. Етнографія Путивльщини.
8. Друга світова війна 1939-1945 рр.

У краєзнавчому музеї також діє стаціонарна виставка «То було в ті раті і в ті полки...», присвячена видатній пам’ятці світової та української літератури «Слову о полку Ігоревім». На ній представлені матеріали археологічних розкопок, рідкісні гравюри видатних художників В. Фаворського, Г. Якутовича та В. Лопати, видання «Слова» різними мовами світу тощо.

У експозиції представлені 1800 оригінальних предметів. Найбільш цінними археологічними експонатами є матеріали доби неоліту, бронзи, пізнього залізного віку (щелепа бика з малюнками ІІ тис. до н.е., наконечники списів), волинцевської та роменської культур, давньоруського Путивля (кістяні амулети, скроневі кільця, срібні та бронзові підвіски ІХ-Х ст., плінфа з давньоруського храму з тризубцем Рюриковичів тощо). У числі раритетів – кольчуги XIV-XVI ст., тронне крісло Лжедмитрія І та скульптура «Христос у темниці», привезені самозванцем з Польщі, дзвін – подарунок Путивлю від першого царя з династії Романових – Михайла Федоровича, археологічний комплекс «Майстерня ремісника»,Євангеліє 1657 р. московського друку, стародруки XVIII-XIX ст., вироби відомого фарфорового заводу А.М. Миклашевського (ХІХ ст.) та багато іншого.

У виставково-лекційному залі відвідувачі можуть ознайомитись з художніми і тематичними виставками, які постійно влаштовуються в музеї

  • Путивльщина на початку XIX ст.
  • "За землю Руськую..."
  • Промисли Путивльщини
  • "Смутний час" (XVII ст.)
  • Зал етнографії
  • Зал Великої Вітчизняної війни
  • Виставка "То було в ті раті, ті полки"

Вы находитесь: